Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

HiMedia Q5-II DUAL CORE 3D Full HD Android 4.2.2

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#325
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010


Subitrarea din poza nu este Central Europe, pare sa fie facuta pentru fonturi romanesti.
Cauta un film la care gasesti subtitrarea pe opensubtitles.org/subs.ro/subtitrari-noi.ro, si o sa vezi ca merge.

Edited by cristianstoica, 06 February 2015 - 20:47.


#326
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postmagicoolje, on 06 februarie 2015 - 18:35, said:

Folosesc ultimul firmware care e pus pe mediafire. Mentionez ca pana in prezent am incercat de la versiunea de firmware 1.0.5(si original si CS)  si pana in prezent sa vad daca merge...xbmc .  Acum am instalat si versiunea gotham 13.1 si acelasi rezultat. Care sunt setarile care trebuiesc facute inafara de acel banal Central Europe? Alti parspam, altceva? Multumesc!
Nu ai setat corect in xbmc subtitle-ul. Trebuie sa alegi la caracter set: Central Europe(ISO). Asa o sa ai corecte diacriticile.
Dar de ce nu instalezi ultima versiune stabila a Kodi 14 helix? Are multe imbunatatiri.

Edited by JanMakto, 06 February 2015 - 23:36.


#327
atty

atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.05.2005
Nici vorba de diacritice dupa postul recomandat http://forum.softped...2#entry14871407
Frimware provided by cristianstoica.
Dupa ce am aruncat un eboda hd 900 for all, de care eram foarte multumit la rularea mediilor video, (nu ma interesaeza accesul la internet) ci datorita playerului de aici: http://www.mediafire...e_pro_HD900.rar la care puteam sa aleg font, culoare, outline, si bulind playerul, si cu ajutorul lui Adrian Axente de pe xda.. si.cu un cablu RS232 TTL UART PL2303HX, am reusind sa restabilesc eboda. Dar himedia pentru mine e neinteresant. Nici in xmbc nu pot sa setez diacriticele, nu pot sa pun un player default pentru filme, cel default e ok dar la subtitrari nu imi place... Asta e. Un nou esec!
PS: si sa nu-mi spuneti ca nu stiu sa fac o subtitrare, ca fac 5 pe saptamana!
Se poate adapta acel player la acest aparat?
Nu-l folosesc in retea, nu rulez fisiere de bitrate mare, nu ma intere 3D, desi am tv compatibil.
Simplu avi, mkv, mp4 dar sa pot sa misc la subtitrare!
Cum pot sa uploadez fisiere prin ftp pe un hdd conectat la el?

Edited by atty, 07 February 2015 - 00:25.


#328
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
FTP Server pe Google play
SS FTP Server -  simplu de setat si are autostart on boot.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sshightechss.ssftp


Edited by cristianstoica, 07 February 2015 - 11:41.


#329
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014

View PostJanMakto, on 06 februarie 2015 - 23:33, said:

Nu ai setat corect in xbmc subtitle-ul. Trebuie sa alegi la caracter set: Central Europe(ISO). Asa o sa ai corecte diacriticile.
Dar de ce nu instalezi ultima versiune stabila a Kodi 14 helix? Are multe imbunatatiri.
Am incercat toate variantele de Central Europe(windows, iso). Subtitrarile sunt ok deoarece cu mediaplayerul original Himedia functioneaza corect pe Central Europe. Ma refer la subtitrarile deja existente(emebeded sau extern) nu la cele downlodate. Pe Pc Xbmc cu Central Europe functioneaza ok. Doar Himedia XBMC nu functioneaza. Si da am incercat cele spuse mai sus....nu  e rocket science sa fixezi
tipul caracterelor. Ma intrebam daca a mai intalnit cineva problema aceasta si daca a facut ceva in plus inafara setari caracterelor. Multumesc!

#330
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Cred ca s-a mai vorbit despre asta, dar o sa repet, cea mai usoara metoda de imblanzire a XBMC-ului in ceea ce priveste subtitrarea este sa incarcati .srt-ul in Notepad++ si sa-i schimbati encodarea din ANSI in UTF-8, dureaza cateva secunde, iar procesul nu afecteaza fisierul ireversibil.

Va trebui insa, daca vreti ulterior sa folositi acea subtitrare si cu HiMedia Player, sa-i indicati ca, encodarea este UTF-8.

Nu-mi multumiti mie ci lui cristianstoica.

Have fun!

Edited by koji, 07 February 2015 - 12:25.


#331
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014

View Postmagicoolje, on 07 februarie 2015 - 11:47, said:

Am incercat toate variantele de Central Europe(windows, iso). Subtitrarile sunt ok deoarece cu mediaplayerul original Himedia functioneaza corect pe Central Europe. Ma refer la subtitrarile deja existente(emebeded sau extern) nu la cele downlodate. Pe Pc Xbmc cu Central Europe functioneaza ok. Doar Himedia XBMC nu functioneaza. Si da am incercat cele spuse mai sus....nu  e rocket science sa fixezi
tipul caracterelor. Ma intrebam daca a mai intalnit cineva problema aceasta si daca a facut ceva in plus inafara setari caracterelor. Multumesc!
Rectificare :) Am instalat Kodi Helix  si merge vis...Facut doar setarea Central Europe Iso la caractere. Multumesc JanMakto foarte mult pt idee.

#332
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
Singura diferenta de pana acum este  ca Xbmc-ul care functioneaza este luat de la kodi(xbmc) de pe site. Toate versiunile anterioare originale si modificate de  CS nu au functionat. Cel putin mie. Problema este ca Xbc-ul nu face passtrough la sunet catre av receiver. Aici il mai rog pe CS daca are vre-un fix sau o idee pt acest lucru. Toate cele bune!

#333
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postmagicoolje, on 07 februarie 2015 - 12:28, said:


Rectificare :) Am instalat Kodi Helix  si merge vis...Facut doar setarea Central Europe Iso la caractere. Multumesc JanMakto foarte mult pt idee.
Era simplu sa faci modificarea si mergeau diacriticile pe ce versiune de xbmc vrei, însă Kodi 14 helix e ultima versiune stabila a xbmc(care acum se numeste kodi)

#334
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
Vă Salut ! Va rog sa mă sfătuiți, am citit aproape tot acest topic și mă bate gândul sa îmi cumpăr un Q5. Îmi recomandați ceva mai bun sau sa merg pe acest model ?

#335
razvan1685

razvan1685

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.07.2015
salut. am o problema.
mi-am luat acest produs de altex acum o saptamana si am instalat softul kodi. cand am inceput sa rulez din kodi filme 1080p acestea au sacadat. stream-ul e f bun. nu are buffer. rulez pe un Lg 42lm620s smart tv 3d.
ma intereseaza daca e o problema cu mediaboxul sau cu Tv-ul??
Mersi.

#336
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
care produs il ai pana la urma?

#337
traianbalint

traianbalint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2011
Himedia q5 II, FW CS .175856, HD4ALL instalat ,MX pro1.7.4, browser implicit -  nu reusesc sa vad subtitrarile pe seriale 990.ro (sau pe orice alt site de seriale)
pe filme se vad
instalat  chrome se vad subtitrarile dar nu mai am imagine (doar in lateral stinga)
mai are cineva aceasta problema?

#338
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,184
  • Înscris: 22.05.2003
Care e ultimul firmware pentru Q5-II?
A mai aparut ceva nou?

#339
xentor33

xentor33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.07.2004

View PostAdm, on 24 decembrie 2015 - 10:17, said:

Care e ultimul firmware pentru Q5-II?
A mai aparut ceva nou?
1.1.0 CS
https://www.mediafir.../?xdoiybz9etb8f

#340
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003
Am o problema cu acest player : nu reusesc sa vizionez continut online mai mult de 10-15 minute.
Indiferent ca e pe youtube sau din browser (folosesc doplhin).
La un moment dat se intrerupe si nu se mai reia fluxul, desi pe pagina de start imi apare ca sunt conectat la retea.
Nu-mi ramane decat sa simulez o conectare pe o alta retea wireless si sa ma reconectez ulterior la cea uzuala.
Dupa care, la cateva minute, apare din nou problema. Sunt ceva setari pe care eu nu le-am efectuat??

Inca o intrebare : ce setari trebuiesc facute pentru a reusi conectarea prin cablu (ethernet)?

Multumesc.

P.S> la un test pe fiberspeed test - upc am obtinut
download 17.11Mbps
upload 4,20 Mbps
latency 355 ms
Jitter 9 ms

ce-i drept, download-ul e foare "fluctuant" la inceput dupa care se stabilizeaza si e constant.

#341
cola100

cola100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.12.2009
1.1.0 CS

Banuiesc ca este o gluma .
Ultimul firmware se descarca de aici . Este in acest moment 3.03
http://www.futeko.co...x.php?board=2.0

#342
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
@cola100 nu este o gluma, este corect 1.1.0 CS pentru Q5-II generatia G2.

FW 3.0.3 de pe futeko este pentru generatia G3 nu pentru Q5-II generatia G2.
NU instalati FW 3.0.3 pe Q5-II ca faceti brick la player.

Topic pentru Q5 quad generatia G3 (Q5 4K3D) este aici.

Edited by cristianstoica, 09 January 2016 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate